Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

O nás

kung-fu škola Brno

Naše Kung-fu škola Brno existuje od září 1991.
Ovšem veřejné tréninky Hung Kuen jsou součástí školy teprve od roku 2012.

Základem je snaha cvičit tradiční Hung Kuen (Hung Gar) kung-fu v jeho plném rozsahu. Tréninky jsou fyzicky náročné. Ale současně probíhají v přátelské a uvolněné atmosféře, takže si občas ani neuvědomíme, že jsme dobu tréninku přetáhli klidně o hodinu.

Naše linie Hung Kuen má obrovskou zásobárnu základních cvičení, drilů, cvičení s partnerem, aplikací pohybů i tréninkových metod. Velkou výhodou všech těchto cvičení je vyvážený přínos jak pro bojovou stránku cvičení, fyzický rozvoj těla, tak i pro zdravotní účinky.
Vše, co moderní doba “objevuje” ve formě funkčních tréninků, crossfitu apod., obsahuje tradiční kung-fu v sobě. A navíc je účinek cvičení prověřen staletími. Proto jsou naše tréninky založeny na neustálém rozvoji schopností a dovedností a nikoliv na výuce sestav jedné za druhou.
Nevěnujeme se soutěžím ani cvičení na efekt. Upřednostňujeme kvalitu (dokonalé zvládnutí základů – postojů, technik, aplikací) před kvantitou.

Netvrdíme o sobě, že jsme nejlepší. Obejděte více škol a vyzkoušejte si různé přístupy ke cvičení. Bude-li Vám vyhovovat naše Cesta, má smysl, abyste se k nám přidali.

Jste-li ochotni nejdříve “vyprázdnit svůj šálek”, oprostit se od toho, co si pod pojmem Hung Kuen kung-fu (Hung Gar) představujete, a začít studovat tradiční systém, pak zde naleznete to pravé.

Navzdory fyzické náročnosti jsou tréninky vhodné pro všechny, kteří od cvičení očekávají některý z následujícíh bodů:

Důležitou podmínkou kung-fu je ovšem ochota překonat sám sebe a skutečně poctivě cvičit.
Nejen na tréninku, ale i samostatně.

 

Cvičení kung-fu vám pomůže v osvojení si schopnosti dosahování úspěchu tvrdou prací. Poznáte, že soustředění a zaměření na konkrétní dovednost vám usnadní její pochopení a především zvládnutí.
Důležitou součástí cvičení kung-fu je propojení mysli a těla. Naučíte se, jak zklidnit tělo, dech i soustředit mysl při fyzicky velmi náročných cvičeních. To vám dá velkou výhodu v běžném životě plném stresu a současně vede k harmonii těla a ducha.
Cvičením rozvinete současně rychlost, sílu, pružnost i uvolněnost.
Odlišností od běžného fitness tréninku je, že již rozcvičovací fáze pracuje směrem zevnitř ven, tedy prohříváte tělo směrem od kostí k povrchu těla. To posiluje proudění krve i tzv. vnitřní energie, práce s níž je vlastní všem východním cvičením. Cviky jsou seřazeny tak, aby uvolňovaly svaly, šlachy i bloky v páteři, kloubních spojeních i meridiánech.
Díky cvikům s partnerem i mnoha náročným drillům se naučíte pracovat se svými emocemi, ovládat je i využívat ve svůj prospěch.
Samozřejmě, že když budete cvičit kung-fu pravidělně, tak vám to pomůže i zbavit se přebytečných kil, protože cvičení výrazně prokrvuje a prohřívá všechny partie těla zevnitř ven. Pracujete tedy nejen s podkožním tukem, ale i s tzv. útrobním/viscerálním, který je mnohem nebezpečnější pro zdraví.
Navíc mnoho cviků zatěžuje partie těla, jež jsou při běžném fitness opomíjeny – šlachy, vnitřní svaly, tzv. body core. Proto i výsledky pravidelného cvičení mají dlouhodobější efekt na vaši osobnost.
Nedílnou součástí tradičního kung-fu je zdravotní prospěch. Cvičení jsou totiž prověřena generacemi cvičenců a z dlouhodobého pohledu je prokázáno, že tito lidé se dožívali nadprůměrného věku v dobrém zdraví.
V neposlední řadě, cvičení kung-fu se můžete věnovat celý život, protože program, rozvíjený po generace, vám umožní zaměřit se na to, co v danném životním období potřebujete nejvíc. Ať již jde o sílu, pružnost, rovnováhu či disciplínu, vnitřní klid, soustředění, …
A pokud máte rádi “kontakt”, tak kung-fu vám dá možnost jej zažít relativně bezpečně, protože začnete otloukáním a otužováním různých částí těla. Pokračujete přes řízené drilly, procvičování tzv. aplikací a teprve postupně, a jen pokud o to máte zájem, se dostáváte k víceméně volnému sparringu.
A na závěr, na cvičení často potkáte dobré přátele na celý život s nimiž vás bude spojovat sdílený zájem a také společně prožité chvíle při tvrdé dřině i osvobozujícím smíchu. Jak na běžných trénincích , na soustředěních v přírodě či při občasném posezení po cvičení.
V naší škole jsou na prvním místě osobní vztahy. Stejně jako všude jinde, i u nás se navazují postupně. Ale o to víc mne potěší, když vidím, jak vznikají nová přátelství a vztahy (partnerské a manželské). Dělá mi radost, když k sobě cvičenci zapadají jako kostky lega a vytváří skutečnou kung-fu rodinu. A je mi jedno, jestli někdo přestane z nějakého důvodu cvičit, když současně zůstane členem rodiny a rád se k akcím připojí, i třeba jen jako “turistická” či “návštěvnická sekce”.
Na druhém místě si cením vytrvalost a trpělivost. Ochotu vytrvat a překonat počáteční období, kdy každý má pocit, že jemu to nejde a nejradši by se vším praštil. Netuší, že takto se trápí skoro každý, kdo se skutečným kung-fu začal. Potom přichází druhý půlrok (a pár dalších let), kdy naopak získáváme pocit, že už základy umíme a teď je potřeba to hrnout dopředu, naučit se spoustu nových sestav – prostě víc a víc a víc. A přitom se po nás chce kvalita a neustále se něco opravuje a piluje. Teprve poté přichází pochopení, že kung-fu je “mistrovství, dosažené tvrdou prací po dlouhou dobu”. A není to o tom, kolik umíme sestav či aplikací.
Teprve na třetím místě oceňuji schopnosti dobře/krásně cvičit. Dar pohybu není dán každému, ale každý z něj může mít radost a vnitřní potěšení.

Ochutnávku toho, jaké Hung Kuen cvičíme, můžete vidět na následujících videích. Kong Pui Wai je hlavním představitelem naší linie.