Poznámky z Kwoonu budou navzájem nenavazující sérií minipříspěvků. Jejich obsahem bude cokoliv zajímavého, na co narazím, napadne mne nebo se zeptáte (a já budu znát odpověď 🙂 ). Neplánuji žádnou pravidelnost, takže někdy to bude jednou týdně, jindy třeba měsíc pauza. V hlavě mám nyní spoustu témat, které nemám čas rozpracovat do celých článků, ale je mi líto je jen tak nechat být. Proto zde občas najdete ucelenější text a jindy jen soubor drobných poznámek, zajímavých odkazů apod.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo návrh na téma, komentáře pod článkem jsou ideální místo.
Kwoon (館; pinyin: guǎn, kanton: gun) – pro cvičence kung-fu místo, jež slouží ke studiu a rozvoji dovedností a znalostí (kung-fu škola)
Podle “A Chinese-English Dictionary” vydavatelství Foreign Language Teaching and Research Press) může mít např. tyto významy:
– soukromá škola starého typu
– místo pro kulturní aktivity
– místo, kde se poskytují nehmotné služby (služby veřejnosti, např. policie, hasiči …)
Kwoon je starý způsob přepisu, který se ovšem ujal ve světě kung-fu.
Jednou z nejčastějších otázek, které dostávám, je dotaz na Kung-fu oltář. Především, kdo jsou a co znamenají jednotlivé postavy na oltáři.
Dnes začneme zleva (při pohledu na oltář) – což je tzv. strana válečná (bojovníka). Zde stojí Sun Wu-kchung (孫悟空, pinyin: Sun Wukong, kanton: Suen Ng Hung, český přepis Sun Wu-kchung), neboli Opičí král. https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_Wukong
Podle jména (a ze stejnojmenné pohádky) ho asi zná každý. Objevil se v knize Putování na západ, což je jeden ze Čtyř klasických čínských románů. (Mimochodem další jsou Sen v červeném domě, Příběhy od jezerního břehu a Příběhy Tří říší, zde najdete další postavu z oltáře, Guan Yu, Generála Guana.)
Opičákovou zbraní je kouzelná tyč Ruyi Jingu Bang, která má na každém konci zlatý kroužek a podle knihy váží skoro 8 tun. Ovšem když ji Opičák nepotřebuje k boji, zmenší se na velikost jehly a on ji nosí za uchem. Díky svým bojovým dovednostem a magické holi je v podstatě neporazitelný. Například porazil sám armádu deseti tisíc nebeských válečníků,
Podle románu se Sun Wu-kchung zrodil z kamenného vejce na hoře Bujných květů v zemi Ao-laj, pro své schopnosti se brzy stal opičím králem a se svými opičkami se usídlil v jeskyni Vodních závěsů. To však jeho neklidné a zvídavé povaze nestačilo, a tak se naučil lidskou řeč a toužil po dalším poznání. U patriarchy Subódhi, jednoho z žáků samotného Buddhy se naučil létat v mracích, 72 proměn i jiná kouzla, získal své jméno (Sun Wu-kchung znamená „Ten, který pochopil prázdnotu“) a nesmrtelnost. Pro jistotu se ještě sám vyškrtl z pekelných seznamů ve Světě temnot. Dostal se do nebe, kde ho Nefritový císař jmenoval nebeským podkoním. Když zjistil, že jde o podřadnou funkci, počal rebélii a prohlásil se „Velkým světcem rovným nebi“. V nebeských palácích řádil takovým způsobem, že si s ním nebeští hodnostáři nevěděli rady a Nefritový císař musel požádat o pomoc Nejvyššího Buddhu. Ten Suna přemohl a za trest uvěznil pod horou Pěti prvků. Po pěti stech letech uvěznění mu bohové určili jako pokání, že bude doprovázet mnicha Tripitaku na cestě pro posvátné svitky súter do Indie a chránit ho. Tripitaka za pomoci bohyně Milosti Kuanjin (Guanyin, na oltáři uprostřed) Suna osvobodil ze zakletí. Opičák svůj úkol splnil a po dlouhé cestě, plné nástrah, bojů s démony a jinými zlými bytostmi dovedl Tripitaku a další dva průvodce Čuníka Ču Pa-ťie a Písečného mnicha Ša-senga až do Západního ráje k Nejvyššímu Buddhovi, který jim předal posvátná písma.
Román Putování na západ se stal v Číně nesmírně populární četbou a má velký význam i z literárně-historického hlediska. Posloužil jako předloha pro mnoho divadelních i filmových adaptací nejen v Číně, ale i v dalších zemích a kulturách.
Nejen v Hong Kongu má svůj chrám: https://thetempletrail.com/monkey-god-temple-hong-kong/
Postava Sun Wu-kchunga se objevuje ve spoustě filmů, seriálů (určitě spousta z vás viděla čínský seriál z roku 1986), knih i komiksů.
Když se budete při cvičení usmívat, budete se cítit šťastnější.
Často vám při cvičení některých cviků (především na tzv. zdravotním Taiji) říkám, ať se usmějete. Jednou z nejčastějších vět, kterou člověk může slyšet při cvičení s Yeung Ma-lee je – Smile, Happy, Happy Qi (Qi – energie). I když je to přirozenou součástí znalostí tradičních asijských uměni, současná věda pro to má zdůvodnění.
Podle Dr. Gupty úsměv spouští chemické reakce v mozku, které uvolňují hormony, mimo jiné dopamin a serotonin. Dopamin posiluje náš pocit štěstí. Uvolňování serotoninu zase vede k omezení stresu. Je-li serotonin na nízké úrovni, vede to k depresím a agresivitě.
Výzkumný tým University of Kansas dospěl k závěru, že úsměv pomáhá omezit tělesnou reakci na stresové situace a snižuje tepovou frekvenci i v krizových okamžicích.
https://www.nbcnews.com/better/health/smiling-can-trick-your-brain-happiness-boost-your-health-ncna822591
Proč sledovat staré kung-fu filmy i s dětmi? (Samozřejmě, je potřeba vědět, které jsou vhodné i pro děti.)
Legendární hongkongský režisér a choreograf bojových scén Lau Kar Leung – “Snažím se vždy do svých filmů vložit i morální ponaučení, protože to je to, co mne učil můj Si-fu. Takže pokud padoucha zabiji, má šanci se poučit ze svých chyb? Samozřejmě, že ne. Ale pokud jej jen porazím a dám mu šanci, je velká naděje, že o svých skutcích bude přemýšlet a má příležitost se změnit”
Dobrého průvodce hongkongskou továrnou na kung-fu filmy ( z nějž pochází i tato citace) najdete zde na youtube (čistě o kung-fu jsou jen první dva dokumenty v odkazu – cca hodina a půl).
https://youtu.be/ngEkVoVeQZ4
Bez Yang nemůže být Yin – Bez pevného nemůže být měkké
Trénink kung-fu nejsou jen sestavy, partnerská cvičení a chi-kung. Ale také síla – vnější i vnitřní.
A posilování ještě nikoho nezabilo. Proto, pokud je vaším cílem kompletní kung-fu, fyzický trénink by měl být jeho součástí. Ideálně specificky zaměřený na váš styl kung-fu, ale všeobecná obratnost a síla jsou také velmi důležité. Snažte se v tréninku získat maximální sílu, ale pro nácvik boje a provedení technik se jí snažte využít minimum. V životě vždy totiž máte velkou šanci potkat někoho většího a silnějšího než jste vy a proto je rozumnější spoléhat se víc na dobrou techniku než na hrubou fyzickou sílu.
Nádherné kung fu čtení, to mi chybělo! Tak nějak mě to vrátilo do dob kdy jsi ještě vydával Taiji bulletin. Měl bych tip na budoucí příspěvek. Tradiční léčba zranění z kung fu. Díky. Už se těším na 3 část.
OK, dám si tvé přání do poznámek. Doufám, že tě v Thajsku moc nezrasovali:-)