Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Poznámky z Kwoonu (1)

Poznámky z Kwoonu budou navzájem nenavazující sérií minipříspěvků. Jejich obsahem bude cokoliv zajímavého, na co narazím, napadne mne nebo se zeptáte (a já budu znát odpověď 🙂 ). Neplánuji žádnou pravidelnost, takže někdy to bude jednou týdně, jindy třeba měsíc pauza. V hlavě mám nyní spoustu témat, které nemám čas rozpracovat do celých článků, ale je mi líto je jen tak nechat být. Proto zde občas najdete ucelenější text a jindy jen soubor drobných poznámek, zajímavých odkazů apod.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo návrh na téma, komentáře pod článkem jsou ideální místo.

Kwoon (館; pinyin: guǎn, kanton: gun) – pro cvičence kung-fu místo, jež slouží ke studiu a rozvoji dovedností a znalostí (kung-fu škola)
Podle “A Chinese-English Dictionary” vydavatelství Foreign Language Teaching and Research Press) může mít např. tyto významy:
– soukromá škola starého typu
– místo pro kulturní aktivity
– místo, kde se poskytují nehmotné služby (služby veřejnosti, např. policie, hasiči …)
Kwoon je starý způsob přepisu, který se ovšem ujal ve světě kung-fu.

Jednou z nejčastějších otázek, které dostávám, je dotaz na Kung-fu oltář. Především, kdo jsou a co znamenají jednotlivé postavy na oltáři.
Dnes začneme zleva (při pohledu na oltář) – což je tzv. strana válečná (bojovníka). Zde stojí Sun Wu-kchung (孫悟空, pinyin: Sun Wukong, kanton: Suen Ng Hung, český přepis Sun Wu-kchung), neboli Opičí král. https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_Wukong
Podle jména (a ze stejnojmenné pohádky) ho asi zná každý. Objevil se v knize Putování na západ, což je jeden ze Čtyř klasických čínských románů. (Mimochodem další jsou Sen v červeném domě, Příběhy od jezerního břehu a Příběhy Tří říší, zde najdete další postavu z oltáře, Guan Yu, Generála Guana.)
Opičákovou zbraní je kouzelná tyč Ruyi Jingu Bang, která má na každém konci zlatý kroužek a podle knihy váží skoro 8 tun. Ovšem když ji Opičák nepotřebuje k boji, zmenší se na velikost jehly a on ji nosí za uchem. Díky svým bojovým dovednostem a magické holi je v podstatě neporazitelný. Například porazil sám armádu deseti tisíc nebeských válečníků,
Podle románu se Sun Wu-kchung zrodil z kamenného vejce na hoře Bujných květů v zemi Ao-laj, pro své schopnosti se brzy stal opičím králem a se svými opičkami se usídlil v jeskyni Vodních závěsů. To však jeho neklidné a zvídavé povaze nestačilo, a tak se naučil lidskou řeč a toužil po dalším poznání. U patriarchy Subódhi, jednoho z žáků samotného Buddhy se naučil létat v mracích, 72 proměn i jiná kouzla, získal své jméno (Sun Wu-kchung znamená „Ten, který pochopil prázdnotu“) a nesmrtelnost. Pro jistotu se ještě sám vyškrtl z pekelných seznamů ve Světě temnot. Dostal se do nebe, kde ho Nefritový císař jmenoval nebeským podkoním. Když zjistil, že jde o podřadnou funkci, počal rebélii a prohlásil se „Velkým světcem rovným nebi“. V nebeských palácích řádil takovým způsobem, že si s ním nebeští hodnostáři nevěděli rady a Nefritový císař musel požádat o pomoc Nejvyššího Buddhu. Ten Suna přemohl a za trest uvěznil pod horou Pěti prvků. Po pěti stech letech uvěznění mu bohové určili jako pokání, že bude doprovázet mnicha Tripitaku na cestě pro posvátné svitky súter do Indie a chránit ho. Tripitaka za pomoci bohyně Milosti Kuanjin (Guanyin, na oltáři uprostřed) Suna osvobodil ze zakletí. Opičák svůj úkol splnil a po dlouhé cestě, plné nástrah, bojů s démony a jinými zlými bytostmi dovedl Tripitaku a další dva průvodce Čuníka Ču Pa-ťie a Písečného mnicha Ša-senga až do Západního ráje k Nejvyššímu Buddhovi, který jim předal posvátná písma.
Román Putování na západ se stal v Číně nesmírně populární četbou a má velký význam i z literárně-historického hlediska. Posloužil jako předloha pro mnoho divadelních i filmových adaptací nejen v Číně, ale i v dalších zemích a kulturách.
Nejen v Hong Kongu má svůj chrám: https://thetempletrail.com/monkey-god-temple-hong-kong/
Postava Sun Wu-kchunga se objevuje ve spoustě filmů, seriálů (určitě spousta z vás viděla čínský seriál z roku 1986), knih i komiksů.

Když se budete při cvičení usmívat, budete se cítit šťastnější.
Často vám při cvičení některých cviků (především na tzv. zdravotním Taiji) říkám, ať se usmějete. Jednou z nejčastějších vět, kterou člověk může slyšet při cvičení s Yeung Ma-lee je – Smile, Happy, Happy Qi (Qi – energie). I když je to přirozenou součástí znalostí tradičních asijských uměni, současná věda pro to má zdůvodnění.
Podle Dr. Gupty úsměv spouští chemické reakce v mozku, které uvolňují hormony, mimo jiné dopamin a serotonin. Dopamin posiluje náš pocit štěstí. Uvolňování serotoninu zase vede k omezení stresu. Je-li serotonin na nízké úrovni, vede to k depresím a agresivitě.
Výzkumný tým University of Kansas dospěl k závěru, že úsměv pomáhá omezit tělesnou reakci na stresové situace a snižuje tepovou frekvenci i v krizových okamžicích.
https://www.nbcnews.com/better/health/smiling-can-trick-your-brain-happiness-boost-your-health-ncna822591

Proč sledovat staré kung-fu filmy i s dětmi? (Samozřejmě, je potřeba vědět, které jsou vhodné i pro děti.)
Legendární hongkongský režisér a choreograf bojových scén Lau Kar Leung – “Snažím se vždy do svých filmů vložit i morální ponaučení, protože to je to, co mne učil můj Si-fu. Takže pokud padoucha zabiji, má šanci se poučit ze svých chyb? Samozřejmě, že ne. Ale pokud jej jen porazím a dám mu šanci, je velká naděje, že o svých skutcích bude přemýšlet a má příležitost se změnit”
Dobrého průvodce hongkongskou továrnou na kung-fu filmy ( z nějž pochází i tato citace) najdete zde na youtube (čistě o kung-fu jsou jen první dva dokumenty v odkazu – cca hodina a půl).
https://youtu.be/ngEkVoVeQZ4

Bez Yang nemůže být Yin – Bez pevného nemůže být měkké
Trénink kung-fu nejsou jen sestavy, partnerská cvičení a chi-kung. Ale také síla – vnější i vnitřní.
A posilování ještě nikoho nezabilo. Proto, pokud je vaším cílem kompletní kung-fu, fyzický trénink by měl být jeho součástí. Ideálně specificky zaměřený na váš styl kung-fu, ale všeobecná obratnost a síla jsou také velmi důležité. Snažte se v tréninku získat maximální sílu, ale pro nácvik boje a provedení technik se jí snažte využít minimum. V životě vždy totiž máte velkou šanci potkat někoho většího a silnějšího než jste vy a proto je rozumnější spoléhat se víc na dobrou techniku než na hrubou fyzickou sílu.

Komentáře

  1. Dalibor Lžičař says:

    Nádherné kung fu čtení, to mi chybělo! Tak nějak mě to vrátilo do dob kdy jsi ještě vydával Taiji bulletin. Měl bych tip na budoucí příspěvek. Tradiční léčba zranění z kung fu. Díky. Už se těším na 3 část.

  2. Zdeněk Kurfürst says:

    OK, dám si tvé přání do poznámek. Doufám, že tě v Thajsku moc nezrasovali:-)

Přidat komentář

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>